blog SK

Doplňujúca skúška pre zahraničných lekárov na Slovensku: Skúsenosti pediatričky z Ukrajiny

2024-06-05 14:58
Dňa 28. mája 2024 sa uskutočnila kvalifikačná/doplňujúca skúška (doplňujúca skúška) pre zahraničných lekárov na Slovensku.

Lekárka (pediatrička), nazvime ju Oľga, ktorá absolvovala cyklus kurzov slovenského jazyka pre zahraničných zdravotníckych pracovníkov, sa zúčastnila tejto skúšky a podelila sa o svoje dojmy, tipy na prípravu a všeobecné užitočné informácie o organizácii.

Komisia a formát skúšky

Skúška sa začala spoločným testom, na ktorom sa zúčastnili zubári a lekári. Skúška sa začala spoločným testom, na ktorom sa zúčastnili zubári (zubný lekár) a lekári (lekár). Na tejto etape sme sa mohli trochu zblížiť a pocítiť, že sme na jednej lodi. Hoci sme počas testu nemohli komunikovať, po jeho skončení sme s niektorými kolegami diskutovali o náročnosti otázok a možnostiach odpovedí.

Koľko bolo účastníkov?
Skúšky sa zúčastnilo 44 ľudí, z ktorých 40 úspešne absolvovalo test. Potom sme boli rozdelení do dvoch skupín po 20 ľudí na ústnu časť. Z 20 ľudí v mojej skupine prešlo 10. V druhej skupine, čo bol prekvapujúci výsledok, 14 z 20 účastníkov úspešne odpovedalo na všetky dodatočné otázky skúšobnej komisie. Bol to rekordný výsledok a mnohí to pripisujú neprítomnosti prísneho skúšajúceho, ktorého sa báli tí, čo prišli na skúšku nie prvýkrát.

Ako by ste ohodnotili náročnosť skúšky?
Písomnú skúšku by som ohodnotila 5 z 10, ale ústna skúška bola 10 z 10. Bola veľmi náročná, najmä z psycho-emocionálneho hľadiska. Sedíte pred komisiou z piatich ľudí a každý kladie svoje otázky. V takejto atmosfére je ľahké zabudnúť na všetko, čo ste vedeli.

Ako dlho trvala skúška?
Ráno sme začali s testami a od 13.00 sa začalo skutočné mučenie. Naša skupina zostala na skúške až do pol šiestej. Bol to strašný chronický stres,

Čo môžete povedať o komisii, ktorá prijímala skúšku?
Kvalifikačná/ doplňujúca skúška obsahovala otázky zo štyroch špecializácií:
  1. Vnútorné choroby (Interná medicína),
  2. Chirurgia,
  3. Pediatria,
  4. Gynekológia a pôrodníctvo.
Komisia pozostávala zo štyroch odborníkov, každý kládol otázky z jeho oblasti, a predsedu komisie. Predseda sa ma nič nepýtal, hoci ostatní hovorili, že sa niekedy aktívne zapájal do procesu.

Porovnanie so skúškami na Ukrajine
Naša študentka uviedla, že skúšky na Slovensku sa výrazne líšia od tých, ktoré absolvovala na Ukrajine. Hlavným stresovým faktorom je jazyk.

— Bolo to dávno, ale najväčší rozdiel je jazyk. Na Slovensku som musela odpovedať v cudzom jazyku, čo pridávalo stres. Niekedy som si jednoducho nemohla spomenúť na potrebný termín kvôli stresu, — spomína Oľga.

Doplňujúca skúška: očakávania a realita

Prekvapenie na skúške
Jedným z prvých a najpôsobivejších prekvapení na ústnej časti skúšky bolo to, že komisia bola pomerne lojálna a priateľská. To ma skutočne prekvapilo, pretože v „úzkom“ kruhu zahraničných lekárov na Slovensku, ktorí sa často pripravujú na skúšku spoločne a vyhľadávajú aj kolegov, ktorí už mali takúto skúsenosť, kolovalo mnoho fám o tom, že skúšajúci sú „prísni“, veľmi nároční a kladú zákerné otázky. Mne kládli normálne otázky, ale samozrejme boli aj doplňujúce.

Hodnotenie svojich výsledkov
Na Slovensku som len 10 mesiacov a už som absolvovalo skúšku! Som veľmi spokojná! Niektorí moji kolegovia, ktorí sú tu od začiatku vojny, sa dokonca ani nezačali pripravovať. Vedela som, že skúšku budem robiť v máji, takže som sa začala pripravovať od septembra. Myslím, že je to skvelý výsledok.

Opravdili sa očakávania?
Očakávania a výsledky kvalifikačnej/ doplňujúcej skúšky sa často môžu líšiť, ale v prípade v prípade Oľgy bol výsledok lepší, než očakávala.

— Výsledok prekonal všetky moje očakávania!
Vnútorné som si dovolila, že na prvýkrát neprejdem. Vedela som, že by som sa zúčastňovala až kým neuspejem. Na Slovensku, našťastie, nie je obmedzený počet pokusov na absolvovanie skúšky pre zahraničných lekárov. Počula som, že niektorí ľudia robia skúšku osemkrát. Ja som ju nakoniec zvládla na prvý pokus. A tento výsledok bol lepší, než som očakávala.

Tipy pre budúcich uchádzačov

Príprava na kvalifikačnú/doplňujúcu skúšku (doplňujúca skúška) vyžaduje značné úsilie a čas. Mnohí kandidáti sa museli učiť šesť mesiacov alebo dokonca rok, denne venovať príprave minimálne dve hodiny.

Pre úspešné zvládnutie skúšky sú dôležité:
  • znalosť materiálu,
  • ovládanie slovenského jazyka,
  • psycho-emocionálna príprava.

— Moja rada je učiť sa materiál každý deň, aspoň dve hodiny. Pomôže vám to nielen osvojiť si vedomosti, ale aj pripraviť sa na stres pri skúške. Okrem toho je dôležité byť morálne odolný a nevzdať sa.

Ak budete venovať čas štúdiu každý deň, máte veľkú šancu na úspech. Ja som začala prípravu v septembri a učila som sa takmer bez voľných dní. Tí, ktorí sa spoliehali na šťastie a nevenovali dostatočný čas príprave, samozrejme, skúšku neabsolvovali. Po pravde, nie som si istá, či by som chcela byť pacientkou lekára, ktorý sa k svojej profesionálnej príprave, a teda aj k môjmu zdraviu, stavia tak ľahkomyseľne.

Určite si zapisujte latinské názvy a tiež sa ich učte, pretože pri definovaní nejakého termínu je to nevyhnutná súčasť odpovede.

Pomohol kurz slovenčiny pre lekárov a príprava na skúšku v rámci kurzu?
Bolo tam veľa materiálu. Kurzy pomohli systematizovať vedomosti a pripraviť sa na hlavné otázky.

Zdôraznila význam používania doplnkových materiálov, ako sú prospekty a fotokópie s konkrétnymi odpoveďami na otázky, ktoré jej pomohli lepšie sa pripraviť na skúšku. Tieto poznámky si robila priamo na kurze a ako domácu úlohu.

Veľmi pomohli doplnkové materiály: súbory s odpoveďami na otázky a poznámky, ktoré pomohli lepšie sa pripraviť na skúšku. Na hodinách kurzu, v rámci domácej úlohy, každý člen skupiny pripravil referát/odpoveď na jednu z skúšobných otázok. A na hodine prezentoval materiál v slovenčine. Ostatní si robili poznámky a učiteľka opravovala, čo sa týkalo slovenského jazyka a správnej výslovnosti.

Plány do budúcnosti

— Teraz plánujem potvrdiť svoju špecializáciu. Som pediatrička, ale po skúške som považovaná za lekárku bez špecializácie. Budem musieť znova poslať dokumenty na ministerstvo a, možno, sa ďalej vzdelávať. Plánujem hľadať možnosti na absolvovanie rezidentúry alebo stáže na Slovensku, — povedala Oľga.

Na záver príbehu našej zverenkine, ktorá úspešne zložila kvalifikačnú/doplňujúcu skúšku pre lekárov na Slovensku na prvý pokus, by sme chceli zdôrazniť dôležitosť prípravy v troch oblastiach:
  • jazyková príprava (štúdium medicínskej slovenčiny),
  • špecializovaná príprava (opakovanie a štruktúrovanie vedomostí, ktoré ste získali počas štúdia na lekárskej fakulte, ako aj priama príprava na skúšobné témy/otázky),
  • psycho-emocionálna príprava.

Ak plánujete absolvovať doplnkovú skúšku pre zdravotníckych pracovníkov na Slovensku a hľadáte efektívny spôsob prípravy, pozrite si Kompletný kurz slovenského jazyka pre lekárov.

V priebehu jednej alebo viacerých fáz kurzu lekári, zubní lekári, farmaceuti a zdravotné sestry:
  • študujú slovenský jazyk „od nuly“,
  • osvojujú si potrebnú medicínsku slovnú zásobu,
  • rozvíjajú schopnosť komunikovať na zložité odborné témy,
  • absolvujú skúšobné testovanie (test je založený na skúšobných otázkach z predchádzajúcich rokov a na spätných väzbách lekárov, ktorí skúšku zložili),
  • absolvujú predbežnú psychologickú prípravu na skúšku (vďaka mnohonásobne opakovanej praxi rôznych častí a etáp nadchádzajúcej skúšky).

Po úspešnom zložení kvalifikačnej/doplňujúcej skúšky získa zahraničný lekár možnosť plnohodnotného (samostatného, bez dozoru slovenského špecialistu) zamestnania na Slovensku.

KURZY SLOVENČINY PRE ZDRAVOTNÍKOV

POZRIEŤ VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTA