blog SK

Ako nespraviť doplňujúcu skúšku pre zubárov na Slovensku a aké závery možno urobiť

2024-11-15 12:11
Ako prebiehala doplňujúca skúška pre zubných lekárov v Bratislave 15. októbra 2024? Dojmy a závery zahraničného zubára:

✓ Ako prebiehala doplňujúca skúška pre zubárov 15.10.2024?

✓ Koľko zubných lekárov prišlo na skúšku 15. októbra 2024 a koľkým sa ju podarilo úspešne absolvovať?

✓ Ako sa zubár pripravoval na skúšku a čo pochopil počas jej skladania?

✓ Ktoré aspekty skúšky spôsobili najväčšie ťažkosti?

✓ Na čo by ste mali venovať pozornosť pri príprave na doplňujúcu skúšku?

✓ Aké zdroje sa používali pri príprave a čo bolo príčinou neúspechu v ústnej časti skúšky?

✓ Je naozaj skúšobná komisia zaujatá voči zahraničným lekárom?

Textová verzia videa

- V prvom rade vám ďakujem, že ste súhlasili s tým, že sem v nedeľu prídete a odpoviete na tieto otázky. Som si istý, že vaše odpovede budú pre niektorých ľudí veľkou pomocou pri skúškach. Mohli by ste, prosím, len niekoľkými vetami opísať, ako prebiehala posledná tohtoročná skúška a či ste si všimli nejaké nuansy, ktoré boli pre vás nezvyčajné, t. j. o ktorých ste nevedeli alebo na ktoré ste sa nepripravovali?

- Rád odpoviem na túto otázku. Tento rok som sa skúšky zúčastnil po prvýkrát. Zúčastnilo sa jej približne 30 ľudí. V zásade sa nevyskytli žiadne neočakávané situácie. Skúška pozostávala z dvoch častí - písomnej a ústnej. V písomnej časti boli testy. To znamená, že ak sa dobre pripravíte, je celkom možné testy absolvovať. Ale písomná časť je oveľa ťažšia, vyžaduje si hlbšie vedomosti.

- Inými slovami, skúška prebiehala zhruba tak, ako sa zvyčajne opisuje v skupinách a rozhovoroch na Telegrame. Neboli tam pre vás žiadne nečakané momenty, však?

- No, áno. Skúšajúci boli pozitívne naladení, všetko prebiehalo v pokoji a nebol žiadny rozruch.

- Dobré. Mohol by si potom ešte niekoľkými slovami opísať svoj zvyčajný prípravný režim? Ako ste sa pripravovali, aké materiály ste používali, koľko času ste tomu venovali, kedy ste sa začali pripravovať a podobne?
- Pripravoval som sa z viacerých zdrojov: internet, Telegram (tam je veľa informácií založených na informáciách zo školy) a ďalšia literatúra na internete.

- Dobre, takže v podstate vzdelávacia platforma, kanály Telegramu. Tieto platformy majú aj odpovede?

- Výtlačky z kníh českých autorov a slovenských kníh.

- Takže to nie sú konkrétne odpovede na konkrétne otázky, ale obsiahly materiál?

- Áno, je tam téma, kapitoly a vyberiete si, čo vám vyhovuje.

- Ako dlho vám trvala príprava?

- No, vo všeobecnosti som sa až tak veľa neučil, asi 2,5 až 3 mesiace.

- Každý deň?

- Áno, každý deň. Keď som mal víkend, venoval som mu viac času a pozornosti. Ako som mal čas, tak som sa učil slovenčinu. Pretože pri skúške sa hodnotia nielen vedomosti, ale aj ovládanie slovenského jazyka. Teda ako viete stavať vety, ako rozumiete otázkam a ako sa orientujete v látke.

- Dobre, potom konkrétnejšia otázka. Tí študenti, s ktorými sme robili rozhovory predtým a ktorí uspeli na prvý pokus, uviedli, že sa pripravovali šesť mesiacov, 8 hodín denne. Vy ste sa pripravovali 3 mesiace. Bolo to približne 2-3 hodiny denne?

- Kombinoval som prácu a prípravu na skúšku, takže samozrejme, ak to bol pracovný deň, tak 3 - 3,5 hodiny - nie viac. Ak to bol víkend, tak s prestávkami spolu 6 hodín.

- To je jasné, takže ďalšia otázka. Ktoré aspekty skúšky vám spôsobili najväčšie ťažkosti a čo bolo maximálne náročné?

- Náročnosť možno predstavujú doplňujúce otázky na skúške, ktoré sú často prítomné. Tento odborný materiál musíte poznať hlbšie ako na univerzitnej úrovni.

- Takže najťažšie sú doplňujúce otázky?

- Áno, ak sa pripravíte a trochu vás odvedú bokom, musíte byť pripravení na to, že každú tému musíte poznať širšie a hlbšie.

- Existujú informácie od niektorých študentov, je to, samozrejme, ich názor, ale rád by som počul aj ten váš. Keď je v skúške príliš veľa hlbokých doplňujúcich otázok, niektorí študenti si už poznamenali, že (to bola poznámka od dievčaťa, ktoré skúšku absolvovalo na ôsmykrát) nás tu jednoducho nechcú, je to neobjektívny prístup k zahraničným lekárom, ktorí sem prišli pracovať a žiť. Boli ste tu prvýkrát, mali ste takýto pocit?

- Test som robil prvýkrát, takže nemôžem s istotou povedať, či bol prístup zaujatý alebo nie. Môžem to posúdiť z niekoľkých prípadov, ak by som odpovedal jasne a dobre a nezlyhal, už by to bol signál. Ale ak mám byť úprimný, niektoré otázky som dobre nevedel, čo znamená, že som sa mohol lepšie pripraviť. Takže neviem objektívne posúdiť, či nás tu chcú alebo nie.

- Ktoré témy a úlohy boli pre vás ľahké, v čom ste sa cítili pohodlne a ľahko?

- Testy, na tie sa dá pripraviť.

- Možno niečo v ústnej časti?

- V podstate som takto študoval aj všeobecné lekárstvo, viac-menej, a také ťažkosti som nemal. Ťažkosti pre mňa boli v doplňujúcich otázkach zo stomatológie. To znamená, že som nedokázal odpovedať na otázky, ktoré som mal pripravené. Potreboval som vedieť viac podrobností.

- Čiže to, čo bolo ľahké, bolo všeobecné lekárstvo. Jednoducho ste veľmi dobre poznali celú problematiku a v podstate ste vedeli argumentovať a odkloniť sa od hlavnej otázky, však?

- No nie, nemôžem povedať, že som vedel všetko veľmi dobre, ale vedel som povedať to, čo som mal na lístku.

- Čo sa týka doplňujúcich otázok, tie sa príliš nevzdialili, však?

- Vo všeobecnej medicíne nie, nie veľmi. Mám dojem, že treba vedieť viac o vašom odbornom predmete - stomatológii.

- Ďalšia otázka. V ktorej fáze ste sa stretli s ťažkosťami?

- V zubnom lekárstve boli ďalšie otázky na úrovni histológie a mikrobiológie. Neboli tam len indikácie a vaše kroky pri práci, ale aj to, prečo sa to deje. Nielen ako a načo, ale aj prečo.

- Dobre, potom znalosť jazyka. Mali vaše jazykové znalosti nejaký negatívny vplyv alebo nie? Rozumeli ste všetkému, dokázali ste povedať všetko, čo ste chceli, alebo boli nejaké obmedzenia?

- Mal som pocit, že môj jazyk ešte nie je dostatočne dobrý. Skúšajúci mi niektoré veci niekoľkokrát zopakovali, aby som ich pochopil, bolo to aké-také. Ale rozhodujúcim faktorom bola podľa mňa neznalosť hlbších otázok.

- Dobre, a čo sa týka rušivých elementov. Možno ste sa pred skúškou učili celú noc, boli ste unavení, alebo ste mali nejaký stres, alebo ste prišli rovno z práce z nočnej zmeny? Alebo možno vaši kolegovia, ktorí boli okolo vás: niekto hlučný, niekto nervózny, teda boli tam nejaké rušivé vplyvy a ovplyvnilo to nejakým spôsobom výsledok?

- Nuž, neboli tam žiadne zvláštne rušivé vplyvy. Odporúčam vám, aby ste sa pred skúškou dobre vyspali a neboli nervózni.

- Počas skúšky je každý vo všeobecnosti ticho, však?

- Áno, 30 ľudí, a myslím, že iba dvaja z tridsiatich skúšku spravili.

- Výborne, alebo skôr veľmi zle. Dobre, poďme sa teraz hlbšie pozrieť na najkritickejší moment alebo rozhodujúci faktor vášho výsledku, takého, aký je. Bolo to len nedostatočne hlboké poznanie, alebo aj niečo iné?

- No, najprv treba ovládať jazyk. Myslím si, že ak niečo nevieš úplne, môžeš to kompenzovať dobrým ovládaním jazyka. To tiež ovplyvňuje skúšajúcich. Ak dokážeš zostaviť správne, dlhé vety a vysvetliť tú otázku možno z iného uhla pohľadu, myslím, že aj to ovplyvňuje úspech.

- Možno bol nejaký moment, kedy si človek uvedomí: Tak, je to stratené. Možno bol počas vašej odpovede moment, keď ste si uvedomili: Tak, je to stratené. Možno práve tieto vaše pocity by mohli byť zaujímavé. Ak sa také niečo stalo.

- Samozrejme, keď som už začal odpovedať na druhú a tretiu otázku, cítil som, že skúšajúci je už skepticky naladený.

- Dalo sa to na ňom už vidieť, však?

- Áno, už to bolo ako: ďalšia otázka, ďalšia otázka. A človek cíti, že už nemá zmysel pokračovať s ďalšími otázkami.

- O aspektoch skúšky, ktoré vyžadujú viac času, sme už v podstate hovorili. To znamená, že je dôležité ísť hlboko do všetkého, a okrem toho jazyk – čím je plynulejší, tým viac výhod máte. Dobre, v tejto chvíli, keď sa obzriete na túto skúšku, ktorú ste už absolvovali, a máte skúsenosť, aké zmeny by ste urobili vo svojej príprave? Čo by ste urobili inak? Alebo možno už niečo robíte inak pri príprave na ďalšiu skúšku?

- No, v prvom rade venovať viac času každej otázke skúšky. Všetko si to treba vypísať pre seba. No a myslím si, že to všetko treba hovoriť nahlas. Poznať otázku viac do hĺbky a širšie.

- Dobre, tu by sme sa ešte hlbšie ponorili do tejto otázky (je to posledná otázka). Hovoríte, že si to vypisujete pre seba. Takže tomu rozumiem tak, že také odpovede k lístkom alebo k témam v týchto telegramových chatoch zatiaľ nie sú? To znamená, že sa zatiaľ nešíria, ak väčšina ľudí hovorí, že si to treba koncipovať a pripravovať sa podľa kníh. Teda nikto sa zatiaľ o to nedelí, správne tomu rozumiem?

- V chatoсh sú odpovede, ale sú trochu roztrúsené. Ja si ich pre seba len osobitne vypisujem, aby som si tú otázku lepšie zapamätal, lepšie ju rozobral a štruktúroval svoje poznatky.

- Okej, takže som to pochopil správne, že vaša ďalšia rutina bude venovať viac času, napríklad sa neponáhľať na skúšku o mesiac, ale pripraviť sa dlhšie, koncipovať všetky otázky a hovoriť ich nahlas?

- Nahlas, áno. A zlepšiť si hovorovú slovenčinu.

- Dobre, plánujete hovoriť nahlas, ako keby ste vystupovali pred zrkadlom, alebo možno spojiť s niektorými lekármi?

- Nie, myslím si, že nie s lekármi, ale len sám so sebou.

- Sám?

- Sám.

- Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Dúfam, že budú užitočné aj pre vás.


Med-Integro – presťahovanie, príprava na skúšku a zamestnanie zahraničných lekárov na Slovensku