blog UA

Додатковий іспит для іноземних лікарів у Словаччині: Досвід педіатрині з України

28 травня 2024 року відбувся кваліфікаційний / додатковий іспит (doplňujúca skúška) для іноземних медиків у Словаччині.

Лікарка (педіатриня), назвемо її Ольга, яка пройшла цикл курсів словацької мови для іноземних медиків, була на цьому іспиті й поділилася своїми враженнями, порадами щодо підготовки та загальною корисною інформацією про організацію.

Комісія та формат іспиту

Іспит почався зі спільного тестування, в якому брали участь і стоматологи (zubný lekár), і лікарі (lekár). На цьому етапі нам вдалося трохи згуртуватися, відчути, що ми в одному човні. Хоча ми не могли спілкуватися, поки проводили тест, після його закінчення з деякими колегами вдалося обговорити складність запитань і обрані варіанти відповідей.

Скільки було учасників?
На іспиті були присутні 44 людини, 40 з яких успішно склали тест. Після цього нас розділили на дві групи по 20 осіб для проходження усної частини іспиту. Із 20 осіб у моїй групі склали 10. У другій групі, що стало несподіваним результатом, 14 із 20 учасників успішно відповіли на всі додаткові запитання екзаменаційної комісії. Це був рекордний результат, і багато хто пов'язує це з відсутністю суворого екзаменатора, якого боялися ті, хто прийшов на іспит не вперше.

Як би ви оцінили складність іспиту?
Письмовий іспит я б оцінила на 5 з 10, а ось усний іспит - це 10 з 10. Він був дуже складним, особливо з психоемоційного погляду. Ти сидиш перед комісією з п'яти осіб, і кожен ставить свої запитання. У такій атмосфері легко забути все, що знав.

Скільки тривав іспит?
Ми почали з тестів зранку, а з 13:00 почалися справжні катування. Наша група залишалася на іспиті до 17:30. Це був жахливий хронічний стрес.

Що ви можете розповісти про комісію, яка приймала іспит?
Кваліфікаційний / додатковий іспит (doplňujúca skúška) містив у собі питання за чотирма напрямами:
  1. внутрішні хвороби (Interná medicína),
  2. хірургія (Chirurgia),
  3. педіатрія (Pediatria),
  4. гінекологія та акушерство (Gynekológia a pôrodníctvo).
Комісія складалася з чотирьох фахівців, кожен з яких ставив запитання зі своєї галузі, і голови комісії. Голова в мене нічого не питав, хоча інші говорили, що він іноді активно долучався до процесу.

Порівняння з іспитами в Україні
Наша студентка зазначила, що іспити в Словаччині значно відрізняються від тих, що вона складала в Україні. Основний фактор стресу — мова.

— Це було давно, але найголовніша відмінність - мова. У Словаччині я мала відповідати нерідною мовою, що додавало стресу. Іноді я просто не могла згадати потрібний термін через стрес, - згадує Ольга.

Додатковий іспит: очікування та реальність

Сюрприз на іспиті
Одним із перших і найбільш вражаючих сюрпризів на усній частині іспиту стало те, що комісія виявилася досить лояльною, доброзичливою. Це мене справді здивувало, бо у «вузькому» колі іноземних медиків у Словаччині, які часто готуються до складання іспиту спільно, а також шукають серед колег тих, хто вже мав такий досвід, ходило багато чуток про те, що екзаменатори «жорсткі», дуже суворі й ставлять каверзні запитання. Мені ставили нормальні запитання, хоча, звісно, були й додаткові.

Оцінювання своїх результатів
Я в Словаччині лише 10 місяців і вже склала іспит! Я дуже задоволена! Деякі мої колеги, які тут від початку війни, навіть не починали підготовку. Я знала, що складатиму в травні, і почала готуватися з вересня. Як на мене, це чудовий результат.

Чи виправдалися очікування?
Очікування і результати кваліфікаційного / додаткового іспиту (doplňujúca skúška) часто можуть не збігатися, але у випадку Ольги, підсумок виявився кращим, ніж вона очікувала.

— Результат перевершив усі мої очікування!
Я внутрішньо дозволила собі не здати з першого разу. Адже, я все одно ходила б до переможного, поки не здам. У Словаччині, на щастя, кількість спроб перескладання іспиту для іноземних лікарів не обмежена. Чула, що деякі складають і по вісім разів. А я, зрештою, склала з першого. І цей результат виявився кращим, ніж я очікувала.

Поради екзаменованим

Підготовка до кваліфікаційного/додаткового іспиту (doplňujúca skúška) вимагає значних зусиль і часу. Багатьом кандидатам потрібно було вчитися протягом 6 місяців або навіть року, щодня витрачаючи на підготовку щонайменше дві години.

Для успішного складання скушки (так вихідці з російськомовного/українськомовного середовища називають додатковий іспит, спілкуючись рідною мовою) важливі:
  • знання матеріалу,
  • володіння словацькою мовою,
  • психоемоційна підготовка.

— Моя порада — вчіть матеріал щодня, хоча б по дві години. Це не тільки допомагає засвоїти знання, а й готує вас до стресу на іспиті. Крім того, важливо бути морально стійким і не здаватися.

Якщо присвячувати час навчанню щодня, то є всі шанси на успіх. Я почала підготовку з вересня і вчилася практично без вихідних. Ті, хто покладався на удачу і не приділяв достатньо часу на підготовку, звісно, провалили іспит. Ну, і правду кажучи, я не впевнена, що хотіла б потрапити до лікаря, який так легковажно ставиться до своєї фахової підготовки, а отже, і до мого здоров'я.

Обов'язково виписуйте латинські назви і теж вчіть їх, бо при дефініції якогось визначення це необхідна частина відповіді.

Чи допоміг Курс словацької для медиків і підготовка до іспиту в рамках курсу?
Матеріалу було дуже багато. Курси допомогли систематизувати знання і підготуватися до основних питань.

Сильно допомогли додаткові матеріали: файли з відповідями на запитання та конспекти, які допомогли краще підготуватися до іспиту. На заняттях курсу, у рамках домашнього завдання, кожен член групи готував доповідь/відповідь на одне з екзаменаційних запитань. І на уроці розповідав матеріал словацькою мовою. Усі інші конспектували, а викладач виправляла, що стосувалося словацької мови та коректної вимови.

Плани на майбутнє

— Наразі я планую підтвердити свою спеціалізацію. Я педіатриня, але після іспиту вважаюсь лікарем без спеціалізації. Доведеться знову надсилати документи в міністерство і, можливо, довчатися. Я планую шукати можливості для проходження резидентури або інтернатури в Словаччині, — розповіла Ольга.

На закінчення історії нашої підопічної, яка склала кваліфікаційний / додатковий іспит (doplňujúca skúška) для лікарів у Словаччині з першої спроби, хотілося б наголосити на важливості старанної підготовки в трьох напрямах:
  • мовна підготовка (вивчення медичної словацької мови),
  • спеціалізована підготовка (повторення і структурування знань, які ви набули, коли навчалися в медичному внз, а також безпосередня підготовка за екзаменаційними темами/питаннями),
  • психоемоційний настрій.

Якщо ви плануєте складати додатковий іспит для медичних працівників у Словаччині та шукаєте ефективний спосіб підготовки, зверніть увагу на Повний курс словацької мови для медиків.

Під час однієї або декількох фаз курсу, лікарі, стоматологи, фармацевти та медсестри:
  • вивчають словацьку мову «з нуля»,
  • освоюють необхідний медичний словниковий запас,
  • розвивають навички комунікації на складні професійні теми,
  • проходять пробне тестування (тест заснований на екзаменаційних питаннях минулих років і відгуках медиків, які складали іспит),
  • проходять попередню психологічну підготовку до іспиту (за рахунок багаторазово повторюваної практики різних частин і етапів майбутнього іспиту).

Після успішного складання кваліфікаційного/додаткового іспиту (doplňujúca skúška), іноземний медик отримує можливість повноцінного (самостійного, без нагляду словацького фахівця) працевлаштування в Словаччині.

КУРСИ СЛОВАЦЬКОЇ ДЛЯ МЕДИКІВ

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВАКАНСІЇ